Света ноќ

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: La nuit sacrée | Бр. на страни: 184 | Димензии: 21 | Корица: мека

Мохамед Ахмед, мароканско девојче пораснато како момче за да се заобиколат исламските закони за наследство, во однос на женските деца, е во постојан судир сам(а) со себе во однос на својот идентитет. Во приказната што час се чини реална, час надреална, и се движи меѓу мистериозната сегашност и болното минато, ни се откриваат настаните од животот на Ахмед како возрасен човек. Сега нарекувајќи се Зехра, по смртта на татка си таа ја отфрла својата улога на син единец и наследник и тргнува на пат низ мароканскиот пејзаж што наликува на сон. Остар алегоричен портрет на северноафриканското општество Света ноќ користи арапски надреалистички елементи за да исплете една вџасувачка и вознемирувачка визија на побуна и протест против стегите на тесноградите традиции што ги раководат родовите улоги и сексуалноста.

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Света ноќ

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-45-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Света ноќ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in