Светот на Софија

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Светот на Софија : роман за историјата на филозофијата | Бр. на страни: 470 | Димензии: 205 X 140 | Корица: /

Возбудлива мистерија што ги истражува филозофските концепти на западната мисла и се чита во еден здив. Co својот дваесет милионски тираж, Cвeтoт на Софија со години ја распламтува детската фантазија на читателите ширум светот.Еден ден, четиринаесетгодишната Софија Амундсен се враќа од училиште и во поштенското сандаче наоѓа две писма со по едно прашање: Иоја cu ти? и Од каде потеннува светот? Овие две прашања ја опседнуваат малата Софија и ја одведуваат далеку од идиличното норвешко секојдневие. Низ писмата на еден анонимен филозоф таа се вклучува во еден вид курс по историја на филозофијата, од Сократ па до Сартр. За да биде уште почудно, во поштенското сандаче наоѓа и писма адресирани до друго девојче. Која е Хилда? И зошто нејзината пошта пристигнува кај Софија? За да ја разреши оваа загатка, таа мора да го примени она што го научила - но вистината е многу покомплицирана одошто замислувала.„Чудесно е што Гордер успеал да смести 3000 години од човековата мисла во 500 страници, и на мошне возбудлив, a сепак едноставен начин да ја раскаже сета приказна за историјата на филозофијата." Сандеј тајмс
Рангирано 4.6666666666667 од 5 според 3 рејтинзите на корисниците
(3 оценки на корисници)

Цена: 299 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Светот на Софија

Категорија:
ИСБН: 9786082300313

3 оценки за Светот на Софија

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Иво Митрушев (верификуван корисник)

  3. Rated 4 out of 5

    Ристо Пејков (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in