Светска трговија и плаќања: Вовед

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: World Trade and Payments: An Introduction | Бр. на страни: 712 | Димензии: 170x235 | Корица: /

Во текстот имаме јасно презентирани моќни алатки за разбирање на промените во светската економија и какви се последиците од нив врз домаќинствата, работниците и фирмите. Ефикасноста на авторите е доловена преку нивната анализа на најзначајните проблеми од политиката на меѓународната економија. Професорите Ричард Е. Кејвс и Џефри А.Франкел од Универзитетот „Харвард“ и Роналд Тус Џоунс од Универзитетот во Рочестер јасно покажуваат дека теоријата за меѓународната економија е добра, но не само како теорија туку и во  практика.
Ова издание вклучува и едно сосема ново поглавје за трговските шеми и дистрибуција на приходите. Во останатите поглавија станува збор за придобивките од трговијата, специфичните фактори на донациите, несовршената конкуренција, зголемувањето на добивките, разновидноста на производите, трговијата со ресурсите, фрагментирањето на еден производ, движењата на трудот и на капиталот, националната благосостојба, контролата на трговијата, регионалните прашања од трговската политика, девизниот пазар, националниот доход, трговските биланси, платниот биланс, глобализацијата на финансиските пазари, фискалните и монетарни политики, инфлацијата и индексирањето на платите.
Со сето претходно наведено не може да се создаде визија како ќе се решаваат проблемите во иднина, но секако дека може да се дадат насоки и рамки во кои треба да се движи еден економист при своите согледувања за развојот на настаните, притоа земајќи ги предвид сите важни компоненти од меѓународната економија.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
ekonomija@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1990 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Светска трговија и плаќања: Вовед

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-075-1

1 оценка за Светска трговија и плаќања: Вовед

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in