Свила, ножици

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Svila, škare | Бр. на страни: 121 | Димензии: 195x125 | Корица: /
Извадок:

Романот „Свила, ножици“ е автобиографски роман во кој авторката раскажува за своето детство во Белград, за преселбата на семејството во Загреб во 1941 година по избувнувањето на војната, за растењето, школувањето и созревањето во тој град, за пропаднатиот брак и за животната рутина што ја прекинува со заминувањето во Западен Берлин. Од специфична женска позиција, авторката го преиспитува својот однос спрема мајка си и татко си, односно спрема женскиот и машкиот свет, и потребата, како жена воспитана во традиционални патријархални рамки, да се избори за своето место што нема да биде само повторување на научените и наследени обрасци. Во ова автентично „женско писмо“ се преплетени автобиографското раскажување, лиричното евоцирање на минатото, како и нагласено рефлексивниот однос спрема настаните и малите детали на секојдневноста за кои се раскажува.

Цена: 200 ден 170 ден

18 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Свила, ножици

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-10-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Свила, ножици”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in