Таа ноќ ја видов

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: To noč sem jo videl | Бр. на страни: 192 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Таа ноќ ја видов“ е роман што опфаќа неколку години од животот и мистериозното исчезнување на Вероника Зарник, млада и убава буржујка од Љубљана, која е вшмукана од силниот вртеж на бурниот историски период. Нејзината приказна е раскажана низ призмата на пет ликови, кои истовремено говорат и за себе и за турбулентните времиња во Словенија пред и за време на Втората светска војна; времиња што како Молох ги проголтувале не само луѓето со различни убедувања вклучени во историските случувања туку и оние што живееле на маргините на ваквите настани и кои не го разбирале во целост тоа што се случувало околу нив – едноставно, само сакале да живеат. Но, тогаш „само“ да се живее било илузија. Тоа било време кога дури и во навидум сигурното и идилично прибежиште на дворецот на Зарник било неможно да се избегне незапирливиот налет на насилството.

Цена: 250 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Таа ноќ ја видов

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-461-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Таа ноќ ја видов”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in