Така зборуваше Заратустра

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2006
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 315 | Димензии: 21 cm | Корица: /

Стани она што си!
Овде не говори фанатичар, овде не се проповеда, овде не се бара верата.
Ниче, еден од најголемите филозофи на минатиот век кој ќе изврши големо влијание и врз оние кои по него следуваат, создавајќи еден нов и радикален филозофски и теолошки систем на вредности и размислување, во оваа свое дело говори за Новиот Човек- за Натчовекот.
Ве учам за натчовек. Човекот е нешто што треба да биде надраснато. Натчовекот е смислата на човекот...Некогаш гревот кон Бог беше најголемиот грев, но Богот умре, а заедно со него умреа и тие безбожници.
Ги сакам големите презирачи, зашто се големи почитувачи и стрели кон другиот брег. Го сакам оној што  живее за да спознава и што сака да спознава за да може некогаш да живее натчовекот.-Заратустра

Цена: 450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Така зборуваше Заратустра

Категорија:
ИСБН: 9989-153-78-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Така зборуваше Заратустра”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in