Танц околу Сонцето

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Ples oko Sunca | Бр. на страни: 316 | Димензии: 20 | Корица: мека

Што е вистината? Сè е само впечаток. „Имам седумдесет години. На насловната страница изгледам како да имам седумдесет. Очните капаци ми се подуени, од алергијата. Очите постојано ми се вцрвенети. Лицето ми е мртовечки бледо, а кога сонцето ќе го допре, него го поздравува со пеги. Во книгата се соблеков докрај. Одвреме-навреме, ослободена од каква било суета, се чувствувам одлично во својата стара, набрчкана, пегава кожа. Жената која ве гледа, таа сум јас. Јас – старата. Јас – изморената. Јас – заситена од животот и среќна што сум жива. Зар не се гледа среќата на моето лице? Прочитајте ја книгата, во неа клечи среќата. Зар не ме слушате? Штета. Се смеам на цел глас.“

Ведрана Рудан

Во автобиографијата „Танц околу сонцето“, искрено и без разубавување, Ведрана Рудан пишува за своето ниту малку безгрижно детство, за децата и внуците, за патот што го поминала од продавачка на сладолед на плажа, до најчитаната писателка во регионов. За тоа зошто во социјализмот било неможно да се добие отказ и како станала првата новинарка која успеала да добие отказ во новиот хрватски демократски режим.

Конечно, Ведрана Рудан ни покажува зошто во животот е најважно и најтешко без срам да се погледнеш себеси во очи.

Цена: 360 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Танц околу Сонцето

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-483-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Танц околу Сонцето”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in