Татковина

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Patria / Fernando Aramburu | Бр. на страни: 664 | Димензии: 14×20 cm | Корица: /

„Татковина“ е приказна за две семејства што живеат во едно мало баскиско село во близина на Сан Себастијан. Нивното долгогодишно блиско пријателство ќе биде загрозено со порастот на национализмот, а потоа и целосно распарчено со појавата на паравоената организација ЕТА. Низ панорамски приказ што опфаќа повеќе од три децении, овој потресен и длабок роман зборува за осцилациите меѓу љубовта и омразата и за мачниот пат до прифаќањето на себеси. Со објавувањето на „Татковина“ во 2016 година, Фернандо Арамбуру станува еден од најнаградуваните и најпреведуваните шпански автори. Во 2020 година романот е екранизиран во успешна телевизиска серија.

Цена: 490 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Татковина

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-4852-41-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Татковина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in