Татковци и деца

Издавач: Ад Вербум | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Отцы и дети | Бр. на страни: 193 | Димензии: 135х200мм | Корица: /

/Иван Сергеевич Тургенев е еден од најзначајните претставници на рускиот реализам, кој има посебно нагласена потреба и дарба за опишување на ликовите и личностите, за психолошка анализа и компарација, за паралелно и споредбено истражување и укажување.
Тој, со леснотија и мајсторство, ја слика феудална Русија, со поетски реализам и имагинација, ја регистрира и ја овековечува руската периферија, отфрлените и не многу среќни луѓе. Како ретко кој друг наратор и прозаист, Тургенев, кој книжевната слава ја стекнал со делата „Ловечки записи“ и „Татковци и деца“, се занимава и ги прикажува судирите меѓу генерациите.  

Цена: 300 ден

11 на залиха

Спореди
Продавач Ад Вербум

Report an abuse for product Татковци и деца

Категорија:
ИСБН: ISBN 978-608-4627-45-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Татковци и деца”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in