Театарски роман

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Театральний роман | Бр. на страни: 207 | Димензии: 180x110 | Корица: мека

Театарски роман, иако незавршен роман, е полно дело кое во душата остава огромeн белег. Приказната на Максудов е толку лична, толку болна, што веднаш си го наоѓа местото до срцето на читателот. Желбата на Максудов да живее со театарот и да го разбира неговото несовршенство, нереалност (или обратно – преголемата реалистичност на животот зад театарските кулиси) го доведува авторот до неврастенија, и, најверојатно, до смрт. Писателот кој ја гледа смртта на своето дело „умира“ заедно со него. Булгаков повеќе пати го почувствувал тоа на својот творечки пат.

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Театарски роман

Категорија:
ИСБН: 978-­608­65-306­9­-3

Questions and Answers

You are not logged in