Теодосиј малиот

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Teodosie cel mic | Бр. на страни: 379 | Димензии: 21 | Корица: /

„Најнеобичен детаљ во фантастичното кралство на Теодосиј Малиот е името на неговиот главен град ‒ Букурешт. Од тоа не е тешко да се заклучи дека целото кралство, различните поделби меѓу неговото население, како и борбите за власт што внатре се одигруваат, треба да се читаат како Романија вчера, денес, а можеби и утре. Проблемот е што за подобро да се сфатат поврзувањата со Романија би требало добро да се познава нејзината историска и сегашна состојба. За жал кај мене не е тоа случај. Без можност за подлабока интерпретација и повлекување паралели со реалноста, ми преостана романот на Радулеску да го читам како фантастична сторија што е доста забавна. Пишуван со едноставен и сосема јасен јазик, романот има некои експериментални моменти, како оние во кои ликовите на компјутерот на авторот отвораат фајлови со наредните поглавја. Тоа експериментирање е многу интересно и ми се наметнуваше низ целиот роман (верувам поради спомнатото недоволно познавање на Романија некогаш и сега) и секој пат не успевав да најдам одговор…“ Дарио Малиќ, хрватски книжевен критичар Комплетна сатира. ликовите се како во научно-фантастичните филмови. Има големи случувања ‒ предавства, шпионирање, војна, револуција, љубов ‒ и сето тоа меѓу ситни суштества… Мрави, риби, мачкокуче, змеј. Така е најдобро и да се чита и разбере. Како филмска сторија!

Цена: 500 ден 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Теодосиј малиот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-253-121-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Теодосиј малиот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in