Преглед на кошничка “Светска трговија и плаќања: Вовед” e додадена во Вашата кошничката

Теорија на невработеност во услови на еквилибриум

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Equilibrium Unemployment Theory | Бр. на страни: 272 | Димензии: 148x228 | Корица: /
Извадок:

Приказната за невработеноста се состои од многубројни аспекти, а оваа книга говори за еден од нив. Во неа се анализира невработеноста како еквилибриум условен од тековите на барање и споредување низ пазарот на трудот, раководен од затворањето и од отоврањето работни места. Се зборува за с# она што отсекогаш сте сакале да прашате во врска со невработеноста, но не сте знаеле кого да прашате. Рамката што ја има поставено авторот, за движењето на работните места и за работниците, ветува подобро разбирање на невработеноста.
Кристофер А. Писаридес
е добитник на Нобеловата награда за економија за 2010 година. Тој е професор по економија при Лондонското училиште за економија и соработник за истражување во Националното биро за економски истражувања.
Писаридес е фокусиран врз моделирањето на транзицијата за влегување и за излегување од невработеноста. Дадени се стохастичките процеси што ги укинуваат работните места и водат кон формирање нови работни места. Понатаму, се занимава со импликациите што произлегуваат од ваквиот процес, а се однесуваат на макроекономскиот еквилибриум и со ефикасноста на самиот пазар на труд.
Вметнати се две нови поглавја во кои се анализира ендогеното затворање на работни места, барањето нова работа и префрлувањето од едно на друго работно место. Книгата претставува задолжително четиво за сите што се занимаваат со макроекономија и со теории на трудот.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
ekonomija@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Теорија на невработеност во услови на еквилибриум

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-97-3

1 оценка за Теорија на невработеност во услови на еквилибриум

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in