Терај си го плугот по коските на мртвите

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Prowadź swój plug przez kości umarłych | Бр. на страни: 272 | Димензии: 13×20 | Корица: тврда

Јанина живее во зафрлено полско село. Мрачните зимски денови ги поминува проучувајќи астрологија и преведувајќи поезија од Вилијам Блејк. Таа се грижи за летните резиденции на богатите граѓани на Варшава. Нејзиниот углед на талкач и повлечена жена ја нагласува склоноста да ги одбере животните пред луѓето.

Одеднаш соседот е пронајден мртов. Набрзо се откриваат и други трупови во сè почудни околности. Како што растат сомнежите, Јанина се впушта во истрагата…

Провокативно истражување на матните граници меѓу разумот, лудилото, правдата, традицијата, автономијата и судбината.

Дефиниран како еден од најангажираните романи на Токарчук, во поглед на уделот на човештвото во уништувањето на светот. Во овој роман таа вешто го употребува добропознатиот книжевен манир на поврзување на „низок“ жанр, трилерот, со големите амбиции, односно филозофско-моралните прашања што се однесуваат на современиот свет.

Според романот е снимен и филмот „Триумфален улов“ на режисерката Агњешка Холанд, кој во 2018 г. на Берлинскиот филмски фестивал ја доби наградата „Сребрена мечка“.

Авторката е добитничка на Нобеловата награда за литература за 2018 година.

Цена: 350 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Терај си го плугот по коските на мртвите

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-472-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Терај си го плугот по коските на мртвите”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in