Тетовирачот од Аушвиц

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: The tattooist of Auschwitz | Бр. на страни: 318 | Димензии: 20 | Корица: мека

Во април 1942 година, Лале Соколов како словачки Евреин, е депортиран во комплексот на концентрациони логори Аушвиц-Биркенау. Откако неговите заробувачи ќе откријат дека Лале зборува неколку јазици, тој ќе биде ангажиран да работи како Тетовирач, а со тоа ќе остави доживотен белег во судбините на луѓето. По две и пол години поминати во Аушвиц, Лале е сведок на ужасни злосторства, но исто така и на неверојатните акти на храброст и сочувство. Ризикувајќи го својот живот, тој ќе ја искористи својата привилегирана позиција за размена на накит и пари од убиените Евреи за да купи храна и да им помогне на затворениците да преживеат. Еден ден во јули 1942 година, затвореничката со број 32407 му ја менува судбината на Лале. Тој е цврсто решен дека некако ќе го преживее логорот и дека еден ден ќе се ожени со неа. „Тетовирачот од Аушвиц“ е живописно и стравично сведоштво за издржливоста на љубовта и човештвото во најмрачните можни услови.
Рангирано 5.00 од 5 според 1 рејтингот на корисниците

Цена: 450 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Тетовирачот од Аушвиц

Категории: , , , ,
ИСБН: 978-608-262-012-1

Questions and Answers

You are not logged in