Тибетска книга на животот и смртта

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2006
Оригинален наслов: The Tibetian book of living and dying | Бр. на страни: 451 | Димензии: 0 | Корица: мека

Човечките суштества го минуваат сиот свој живот подготвувајќи се, подготвувајќи се, подготвувајќи се... за да го дочекаат следниот живот неподготвени. Сакам кај секое човечко суштество да исчезне стравот од смртта или од животот, и секој да најде дефинитивна среќа, до која може да се дојде само со длабоко разбирање на природата на умот и на целата стварност Во секој од нас постои неисцрпен резервоар на сила на мудроста, сочувството и љубовта, сила која Христос ја нарекол Небесно царство.Просветлувањето е секому достапно, зашто внатрешната природа на духот на секој човек е идентична со природата на Буда, кој бил само човечко суштество, како што сме и сите ние. Буда значи внатрешен, оној што ја бара вистината внатре во себе, и сите учења на будизмот се насочени кон согледување на основната природа на нашиот ум, кон ослободување од стравот и сфаќање на вистината за животот. Тоа бара целосен пресврт во нашиот став кон животот и духот. Толку сме навикнале да гледаме надвор од себе, што речиси сосем сме го загубиле пристапот кон своето внатрешно битие.

Цена: 500 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Тибетска книга на животот и смртта

Категорија:
ИСБН: 9989-153-90-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Тибетска книга на животот и смртта”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in