Ticket to Ride

Автор: /
Издавач: / | Јазик: / | Година: 0
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 0 | Димензии: 0 | Корица: /

Во Ticket to Ride играчите се обидуваат да освојат што повеќе поени со поврзување на градови со железница. Има три начини на кои освојувате поени:

со поврзување на два соседни градови со возови

со поврзување на два градa кои се истакнати на вашите карти со мисии (тикети за дестинација)

со направена најдолга железница, која се состои од најмногу поврзани вагони.

Ticket to Ride спаѓа во категоријата на игри со мала или среднa комплексност, што значи декаправилата се лесни и набрзина може да се впуштите во играта, а самите партии траат од 45 до 60 минути. Визуелно изгледа одлично и компонентите се квалитетно изработени, што е карактеристика на сите игри на производителот Days of Wonder.

Механиките се едноставни и дозволуваат влијание на среќа во играта, поради што малку е тешко да се планира однапред. Но, од друга страна ова доведува до интересни конфликти меѓу играчите, а малата хаотичност се надминува лесно со добра стратегија. Ако ви се допаѓа темата, сигурно би ви ја препорачал Ticket to Ride, особено ако првпат се среќавате или пак немате големо искуство содруштвени игри.

 

Автор: Alan R. Moon

Производител: Days of Wonder

Бројна играчи: 2-5

Времетраење: 45 минути

Возраст: 8+

Цена: 3050 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач Гоблин

Report an abuse for product Ticket to Ride

Категорија:
ИСБН: DI15

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ticket to Ride”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in