Трафикант

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Der trafikant / Robert Seethaler | Бр. на страни: 224 | Димензии: 14×20 cm | Корица: /

„Трафикант“ е топла и потресна приказна за необичното пријателство меѓу младиот Франц Хухел и професорот Сигмунд Фројд во месеците пред почетокот на Втората светска војна. Франц се доселува во главниот град на Австрија и наоѓа работа во една од виенските трафики. Фасциниран од привлечноста на новиот живот во големиот град, младичот истовремено се соочува и со сè посилниот замав на нацизмот. Зеталер мајсторски ја опишува Виена во 1937 година, оживувајќи ги сцените од градскиот живот и внесувајќи цела галерија незаборавни споредни ликови. Токму преку приказните за овие навидум неважни, споредни луѓе зафатени од вителот на историјата, Зеталер вешто ја испишува својата критика на национализмот и својата пофалба на храброста на сите оние што имале сила да му се спротивстават.

Цена: 290 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Трафикант

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-4852-42-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Трафикант”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in