Требаше да си одиш

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Du hättest gehen sollen | Бр. на страни: 104 | Димензии: 11×18 cm | Корица: тврда

Во „Требаше да си одиш“ еден млад сценарист, заедно со својата сопруга и со петгодишната ќерка, оди во осамена планинска куќа за да го доврши сценариото за својот нов филм. Сосем неочекувано, младата брачна двојка поминува низ првата голема криза, но тогаш во куќата ќе почнат да се случуваат чудни работи поради кои одеднаш се изместува геометријата на реалноста...  

Очигледно инспириран од култниот филм 'Сјаење' на Стенли Кјубрик (и истоимениот роман на Стивен Кинг), Даниел Келман вешто покажува како врвната книжевност може да ја обнови својата инспирација и свежина преку поигрувањето со жанровите.

 

 

„Иако најкраток, 'Требаше да си одиш' веројатно е најгусто и најдлабоко напишан текст на Келман, каде авторот прави спектакуларни резови од хумор до ужас и ги тестира границите на книжевноста.“
The Standard

 

 

„Келман е волшебник на амбисот, вечно застанат на тенката граница меѓу вистината и фантастиката, од каде може да ѕирне во најскриените агли на потсвеста.“
Berliner Zeitung

 

 

„'Требаше да си одиш' е книга која нè потсетува колку големи можат да бидат малите уметнички дела.“
Frankfurter Allgemeine Zeitung    
   

Цена: 220 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Требаше да си одиш

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4852-09-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Требаше да си одиш”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in