Триесеттата година

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Das dreißigste Jahr | Бр. на страни: 176 | Димензии: 21 | Корица: мека

Првпат објавена во 1961 година, збирката Триесеттата година е циклус од седум раскази што се занимаваат со темите на времето по војната во Германија и Австрија. Иако на почетокот јавноста реагирала повлечено на ова прво прозно дело, тоа сепак важи за еден од најважните текстови на германски јазик по 1945 година. Седумте раскази тематизираат насилство, уништување и навикнување на општествените очекувања, но речиси во сите раскази станува збор и за љубовта меѓу маж и жена, во која половите ја заземаат нивната позиција далеку еден од друг и го пропуштаат мигот за почеток на нови форми на врската.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Триесеттата година

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-57-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Триесеттата година”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in