Трпезни маслинки: Производство и преработка

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Table olives: Production and processing | Бр. на страни: 504 | Димензии: 152x235 | Корица: /

Производството и преработката на трпезните маслинки во минатото било карактеристично за земјите околу Средоземното Море, но денес тоа е подеднакво важна индустрија во многу други земји ширум светот. Информациите за оваа многу важна земјоделска култура се наоѓат во текстот од оваа книга. Таа ги покрива историските, ботаничките и земјоделските аспекти за трпезната маслинка, вклучително зреењето и бербата. Даден е детален преглед на физичко-хемиските и на микробиолошките карактеристики на секој вид маслинки. Разгледани се и анализирани актуелните проблеми со меѓународната потрошувачка на овој производ, трговијата и прописите што важат за него.
Д-р Гаридо Фернандез
работи во Одделот за прехранбена биотехнологија на Институтот „Граса“ во Севилја, Шпанија. Д-р Фернандез Диез пред своето пензионирање во 1991 година, работел заедно со Гаридо во истиот Оддел на Институтот „Граса“. Д-р Мартин Адамс предава на Факултетот за биолошки науки при Универзитетот во Сари, Англија.
Авторите имаат големо и долгогодишно искуство во областа со што оваа книга добива значење на суштинска литература за трпезните маслинки. Секој што се занимава со оваа значајна земјоделска култура, од земјоделските научници, нутриционистите и технолозите, мора да ја поседува оваа книга. Што уште да се каже. Ако веќе ја купивте книгата, пред да почнете со читање, може да наминете до најблиската продавница и да си купите трпезни маслинки.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 1900 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Трпезни маслинки: Производство и преработка

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-015-7

2 оценки за Трпезни маслинки: Производство и преработка

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in