Трудово право

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Le droit du travaille | Бр. на страни: 128 | Димензии: 115x176 | Корица: /

Ален Супиот, член на Францускиот универзитетски институт и професор на Универзитетот во Нант, со ова дело прави организација на основните концепти на трудовото право (договор за работа, професионална слобода, подреденост, претставување, преговори и колективни дејствувања, работно време, плата, физичко осигурување и за работно осигурување). Воедно е направена анализа од историски и од меѓународен аспект. Од практична гледна точка, многу е важно да се одржи интелигентноста на трудовото право за што се ангажираме постојано во нашиот професионален живот, а од теоретска гледна точка треба да ги разбереме правните основи на пазарната економија и на современите големи социјални проблеми.
Книга што топло му ја препорачуваме на секој работник и работодавец. Треба да се разбере трудовото право во европски рамки и сите заеднички да работиме на нашето сопствено трудово право, кое треба да биде по мерка на сите нас. Сите ние даваме придонес кон тоа, но треба постојано да ги шириме нашите видици со ваква литература, што е основа за сé што следи понатаму на таа тема.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 690 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Трудово право

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-83-6

1 оценка за Трудово право

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in