Царицата Романова

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: The Romanov empress | Бр. на страни: 690 | Димензии: / | Корица: мека

Дури и зад престолот може да владее жена. Приказна раскажана од мајката на Русија, последната Мајка Царица. Историски автентичен роман за животот на Марија Фјодоровна, еден од најзначајните женски ликови во царска Русија, која е сведок на трагичниот крај на царската лоза на Романови. На, речиси, деветнаесет години, ветриштата на судбината ќе ја однесат Мини во Русија, откако нејзината сестра Аликс станува дел од Англиското кралство, како снаа на Кралицата Викторија. Мини го добива своето православно име Марија Фјодоровна по склучувањето на царскиот брак со еден од Романови. Таа никогаш не заборава која е, но љубовта која ја чувствува кон Русија е, речиси, идентична со мајчинската љубов. По смртта на нејзиниот сопруг, нејзиниот син Николај го започнува своето владеење, под будното око на неговата сопруга Александра, заслепена од влијанието на Распутин. Незапирливиот бран на Болшевичката револу ција конечно го става крајот на царското владеење со Русија. Така Марија ќе биде сведок на крајот на царска Русија и ќе се соочи со најопасниот предизвик и со најголе мата болка за една мајка, за Мајката Царица. Приказна за сите предизвици со кои се соочуваат само од Бога избраните да владеат.

Цена: 550 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Царицата Романова

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-262-000-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Царицата Романова”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in