Цел живот

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Ein ganzes Leben / Robert Seethaler | Бр. на страни: 128 | Димензии: 14×20 cm | Корица: мека

Андреас Егер речиси целиот свој живот го поминува во едно мало село на Алпите. Само еднаш ќе го напушти својот дом – и тоа за да заврши како воен заробеник во Русија. Убеден дека неговиот живот е сосем обичен, Егер тивко гледа како светот што го познава полека исчезнува околу него. Ќе му биде потребен цел живот за да ја открие вистинската длабочина и убавина на своето постоење. „Цел живот“ е замислен како роман кој треба да го растресе мисловниот свет на читателот. Раскажувајќи спокојно, едноставно и без патетика, Зеталер вешто, само со неколку слики, прикажува како се менува цел еден свет во мало. Истовремено мрачен и ведар, овој наградуван краток роман совршено ја покажува моќта на книжевноста да ги долови најсуптилните фрагменти од човечкиот живот и од нив да создаде убавина од која застанува здивот.
„Цел живот е дело со застрашувачка убавина. Длабок, мудар и спокоен роман, каков што денес среќаваме сè поретко.“ The Times
„Секој глас, секој збор, секоја реченица – сè е на своето место, како во нежна, хармонична песна за еден едноставен и исполнет живот.“ Die Welt
„Цел живот е мало, но неверојатно моќно ремек-дело. Навистина е зачудувачки како Зеталер успева да ја раскаже целата оваа голема и длабока приказна со толку едноставна проза и на толку малку страници.“ Daily Mail

Цена: 260 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Цел живот

Категорија:
ИСБН: 978-608-4852-02-5

Questions and Answers

You are not logged in