Цигара број седум

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Sijara sabi'a | Бр. на страни: 137 | Димензии: 21 см | Корица: /

2011 година. Романтичната љубов на Надиа се случува во време на бурни историски настани. Уште како дете, таа била оставена со нејзините баба и дедо во Египет, а нејзината мајка барала работа во Заливот. На улиците на Каиро, на плоштадот Тахрир, тукушто има ерупција од незадоволство и неочекувана револуција. Надиа, се потсетува на еден дел од детството од пред некоја деценија и на неизвесната сегашност. Нејзиниот татко активист, учесник во поранешни бурни демонстрации против режимот е единствениот човек што ѝ дава поддршка. Тој ја охрабрува Надиа да учествува во протестите… Искрената проза на Дониа Камал, нѐ воведува во светот на Надиа: од приватното до јавното; од мажите што некогаш ги сакала и ги загубила, до нејзиното учество во значајните настани на египетската револуција. Неверојатна во својата едноставност, Цигара број седум е длабок интимен роман за семеј-ството и љубовните односи во бурни времиња.

Цена: 300 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Цигара број седум

Категории: ,
ИСБН: 978-608-253-102-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Цигара број седум”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in