Црнотурци : сон и запис

Издавач: Слово | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Crnoturci | Бр. на страни: 227 | Димензии: 21 | Корица: /

Хусеин Башиќ со дар на раскажувач како легендарната нараторка од ,,1001 ноќ“, раскажува за судбината на никшиќките и подгоричките Муслимани откако овие градови ќе бидат под власта на кнезот Никола и ќе бидат припоени кон Црна Гора. Третирајќи една од постојаните теми на светската книжевност – егзилот и егзодусот – романот Црнотурци носи модерни, иновативни аспекти, обележани од критиката како: историски, модерни, психолошки, надреалистички, фантазмогориски и други. Оттука, авторот Башиќ, сведочејќи за темата на ,,мухаџирството“, односно иселувањето на Муслиманите од Босна и Херцеговина и Црна Гора (тема ретко третирана во балканските литератури), сведочи за еден нов аспект на многострукиот универзален егзил.

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Слово

Report an abuse for product Црнотурци : сон и запис

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4656-62-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Црнотурци : сон и запис”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in