Црвената смрт

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 120 | Димензии: 125X200 | Корица: /

Човек фатен во канџите на својата имагинација, таинствена порака што води до закопаното богатство, рибар кој се бори за својот гол живот соочен со неизмерната моќ на океанот, две мистериозни убиства во Париз - ова се само дел од таинствените и фантастични приказни собрани во оваа книга.Расказите на Едгар Алан По најчесто се чудни и мрачни и изобилуваат со голема доза на фантазија. Многу од нив раскажуваат за моќта на злото, за бездушноста на човекот и за мрачната страна на неговото постоење. Тој се нурнува во стравот и безнадежноста во мигот на соочувањето со смртта, во борбата помеѓу добрите и лошите страни во карактерот на младиот човек.Неговите приказни опишуваат еден свет облеан со ужас, кој доаѓа директно од неговиот вознемирен ум. Голем број од нив се засноваат врз неговите лични искуства на страв и неизвесност од несреќниот живот. Приказните од оваа збирка се можеби најдобриот пример за неговото пишување.

Цена: 150 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Црвената смрт

Категорија:
ИСБН: 9786082010731

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Црвената смрт”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in