Црвениот адресар

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Den röda adressboken | Бр. на страни: 295 | Димензии: 13x20 | Корица: тврда
Извадок:

Дорис веќе години и години, децении и децении, во својот адресар ги запишува најинтересните настани од својот живот. Таа денес има 96 години. И не е свесна дека најдлабоките моменти допрва ќе се случат... Дорис живее сама во својот стан во Стокхолм. Ретко кој ја посетува, но затоа честопати се слуша со Џени, нејзината внука, која живее во Америка. Овие разговори не само што ѝ причинуваат радост туку и ја враќаат во младоста. Кога имала десет години, татко ѝ ѝ подарил црвен адресар, во кој таа ги запишувала сите луѓе што ќе ѝ значат, а особено мажите што ги сакала. Денес, вртејќи ги страниците на овој уникатен дневник, Дорис гледа имиња на луѓе што одамна ги нема и добива желба за пишување. Таа се навраќа на својот бурен живот, низ океаните и континентите, од модерниот Париз во 1930-тите до Њујорк и Англија, од Втората светска војна и назад во Шведска и до човекот кого одамна го загубила, но кого никогаш не го заборавила. Што се случило со Алан, љубовта на нејзиниот живот? Трогателна приказна за спомените, пријателството, надежта и моќта на љубовта. „Напишано со љубов, раскажано со радост. Се чита со уживање.“ (Фредрик Бакман)

Цена: 400 ден

18 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Црвениот адресар

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-379-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Црвениот адресар”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in