Црвениот Ханрахан и други приказни

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Stories of Red Hanrahan | Бр. на страни: 183 | Димензии: 180x110 | Корица: мека

Збирката „Црвениот Ханрахан и други приказни“ е рефлексија на длабокиот, долготраен интерес на Јејтс за зачувување и величење на ирската историја и култура, неговата посветеност кон зачувувањето на спомените за келтските митолошки ликови и суштества, а особено неговата фасцинација со поетот, бардот, чија мудрост и значајност во секојдневниот живот на луѓето го издигнуваат од обичните смртници и го возвишуваат кон божествата. Сите приказни го содржат препознатливиот печат на Јејтс и неговата лична интерпретација на келтската митологија и окултните легенди, чие богатство со настани, ликови и значења е мошне импресивно. Овие шармантни фантазии, обвиени во мистичен тон и преплетени со стихови, ќе бидат особено привлечни за обожавателите на богатата келтско-ирска култура.

Цена: 250 ден

17 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Црвениот Ханрахан и други приказни

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-13-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Црвениот Ханрахан и други приказни”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in