Убиј го зборливото куче

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Убиј го зборливото куче | Бр. на страни: 254 | Димензии: 140х205 | Корица: /

НАГРАДА „ИСИДОРА СЕКУЛИЌ“

Користејќи се со фолклорот и со искуствата на некои од големите руски писатели, Маџунков, со силата на својот талент даде неколку извонредни раскази, како што се, на пример: „Во автобусот“, „Неволите на Павле“, „Има ли можност да останеме живи“, „Смртта на Јонски“, „Игранка“, „Лихнидски очи“. Во целата своја збирка, а особено во овие раскази, Маџунков дава проза со автентичен творечки потег, цврсто чувствување на стварноста и иронично-гротескен однос кон човечката егзистенција и судбина.
Од соопштението на жирито

Ширејќи ја сферата на стварноста до бесконечност и истовремено ширејќи ја сферата на фантастичното до крајните граници на стварноста, Митко Маџунков создаде раскази со антологиска вредност, како „Убиј го зборливото куче“ и „Мирисот на земјата“, целиот циклус раскази за Иљо М., потоа расказите „Циркус“ и „Во автобусот“.
Предраг Протиќ

Цена: 300 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Убиј го зборливото куче

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-013-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Убиј го зборливото куче”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in