Угурсуз

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 249 | Димензии: 21 | Корица: /

Урнебесен роман, со голема доза на комедија и возбудувања. Ова е приказна за Туше Тинкачот (македонскиот Форест Гамп, само без среќната ѕвезда), кој за среќа или несреќа, е сведок на сите поважни светски настани, како несреќата со кулите близначки, атентатот врз Глигоров, кокаинот на граница.

Главниот лик на овој роман е олицетворение на сè што се нарекува несреќа. Разочаран од животот, тој на Facebook, очајно почнува да бара девојка, но и тоа не вродува со плод. На факултет се запознава со еден принц од Катар, кој доаѓа во Македонија откако е прогонет од својот татко. Започнуваат со дружбата, а од тој момент животот на нашиот угурсуз радикално и од корен ќе се промени - посредно учествува во атентатот на Киро Глигоров, заедно со Бин Ладен ги урива кулите близначки во Њујорк на 11 септември 2001, го крева во воздух метрото во Лондон 2004 година.

Како што би рекол авторот на делото, "Угурсуз" е пародија, фарса, испреплетена во колективна трагедија или, пократко, комедија која во себе носи мудрост.

Рангирано 2 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Угурсуз

Категорија:
ИСБН: 978-608-10-0024-5 (13)

2 оценки за Угурсуз

  1. Rated 3 out of 5

    Aleksandar Miladinoski (верификуван корисник)

  2. Rated 1 out of 5

    Elena Jolevska (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in