УЛИС

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Ulysses | Бр. на страни: 884 | Димензии: 21 | Корица: мека

Контроверзен, скандалозен, интертекстуален, на моменти и нечитлив, но секако духовит и забавен, Улис е несомнено ремек-дело на модернизмот од XX век. Патувањето почнува и трае еден ден - 16 јуни 1904 година (датум на кој Џојс ја запознава својата сопруга Нора Барнакл) - во животот на тројца Даблинци: продавачот на огласи, Леополд Блум, поетот Стивен Дедалус и Моли Блум, сопругата на Леополд. Нивните патешествија, мисли и средби ја создаваат основата на наративното дејство: славење на сето човечко искуство преку животите на одредени поединци кои се нашле на одредено место во одредено време.

Цена: 600 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product УЛИС

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4850-26-7

Questions and Answers

You are not logged in