Уметноста на љубовта

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: The art of loving | Бр. на страни: 128 | Димензии: 125X200 | Корица: мека

Љубовта е активна сила на човекот; сила што ги пробива ѕидовите што го раздвојуваат човекот од неговите ближни, која го соединува со другите. Љубовта му помага да го премавне чувството на осаменост и одвоеност, а сепак му допушта да биде свој, да си го зачува интегритетот. Во љубовта се случува парадоксот две личности да станат едно, а сепак да останат двајца. Љубовта е активност, а не пасивен афект – таа е „останување“, а не „заљубување“. На најобопштен начин, активниот карактер на љубовта може да се изрази со тврдењето дека љубовта е првенствено давање,а не примање. Љубовта е единствениот здрав и задоволителен одговор на проблемот на човечкото постоење. Во чинот на љубовта, во давањето себеси, во чинот на проникнувањето во другата личност се пронаоѓам себеси, се откривам себеси, нè откривам нас двајцата, го откривам човекот.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Уметноста на љубовта

Категорија:
ИСБН: 9786082011356

1 оценка за Уметноста на љубовта

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Aleksandar Joveski (верификуван корисник)

  Го имам читано оригиналот на англиски јазик и би сакал да ви го препорачувам внимателно да го прочитате ова дело. Во него се вткаени и филозофските погледи на Фром со посебен осврт кон сестран развој на личноста и личниот интегритет преку неговата анализа на современиот човек и неговото резонирање на љубовта во потрошувачкото општество.

 3. Rated 5 out of 5

  Suzana Janeva (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in