Уметноста на романот

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: L'art du roman | Бр. на страни: 150 | Димензии: 20 см | Корица: /

Творештвото на секој романсиер содржи некаква имплицитна визија за историјата на романот, некаква идеја за тоа што е романот. Јас се обидов да ја изразам идејата за романот што е својствена за моите романи.
Милан Кундера

Кундера ги испитува еволуцијата, создавањето и суштината на романот како уметничка форма согледани како низ призмата на неговите романи, така и преку делата на мошне истакнати и најразлични авторитети од историјата на книжевноста, како што се Рабле, Сервантес, Стерн, Дидро, Флобер, Толстој, Музил, Кафка и, можеби најмалку познатиот од сите големи романсиери на нашето време, Херман Брох.

Цена: 250 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Уметноста на романот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-259-907-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Уметноста на романот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in