УНАПРЕДУВАЊЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ УСЛУГИ ЗА КОРИСНИЦИТЕ СО ТЕШКОТИИ ВО ЧИТАЊЕТО

Издавач: Menora | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: УНАПРЕДУВАЊЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ УСЛУГИ ЗА КОРИСНИЦИТЕ СО ТЕШКОТИИ ВО ЧИТАЊЕТО | Бр. на страни: 313 | Димензии: B5 | Корица: мека

Содржината на ова дело е структурирана во шест поглавја: Дефиниција на инвалидноста; Пристап на библиотеките за лицата со инвалидност; Библиотеки и нивните служби и услуги за лицата со инвалидност; Брајовото писмо-клуч за независност; Дигитализација на библиотечните материјали за слепите и за слабовидните-потреби и можности и Електронскиот текст и корисниците со оштетен вид: стандарди и пат кон универзална пристапност. Како прилог на книгата, наведени се девет прилози, односно информации за библиотечното законодавство и политиката во Европа коишто се користени при пишувањето на ова значајно дело. Во книгата третирани се најновите знаења во поглед на универзалната пристапност до библиотеките за лицата со тешкотии во читањето. Оваа книга претставува оригинален и креативен начин на воведување на читателот, а и на библиотекарот во проучувањето на најсовремените тенденции во достапност на информациите за лицата со тешкотии во читањето. Притоа се користени најновите истражувања и тенденции за унапредување на библиотечната дејност и услуги за одредена категорија на лица.

Цена: 900 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Издавачка куќа Менора

Report an abuse for product УНАПРЕДУВАЊЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ УСЛУГИ ЗА КОРИСНИЦИТЕ СО ТЕШКОТИИ ВО ЧИТАЊЕТО

Категорија:
ИСБН: ISBN 978-608-200-395-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “УНАПРЕДУВАЊЕ НА БИБЛИОТЕЧНИТЕ УСЛУГИ ЗА КОРИСНИЦИТЕ СО ТЕШКОТИИ ВО ЧИТАЊЕТО”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in