Ужас и големи трошоци

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Užas i veliki troškovi | Бр. на страни: 168 | Димензии: 200х140 | Корица: мека

Автентична и трагикомична слика за поствоеното општество – за „хендикепираното“ потрошувачко општество во транзиција. Јунаците најчесто се транзициски потрошувачи зафатени од егзистенцијалниот ужас предизвикан понекогаш од видливи причини: војна, страдања, алкохол, сиромаштија, насилство, но многу често и од безнадежноста во секојдневјето. По завршувањето на војната антијунаците се соочуваат со посуптилни секојдневни и егзистенцијални проблеми од основната потреба да се зачува животот – од финансиска, работна, љубовна природа... Но приказните за нив Перишиќ ги гради врз романтични и емотивни врски.

Цена: 150 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Ужас и големи трошоци

Категорија:
ИСБН: 978-608-252-101-5

Questions and Answers

You are not logged in