Валцерот на среќата

Издавач: Пагома Прес | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Valsi i lumturisë | Бр. на страни: 208 | Димензии: 140х200 | Корица: мека

Романот „Валцерот на среќата“ е хроника на вистинит настан кој во тоа време ја потресе цела Албанија, а одекна и надвор од неа. Бегството на семејството Тота беше зачеток на масовното бегство на населението од Албанија. На страниците на ова дело е опишано сето она што се случувало со ова семејство кое избегало на спектакуларен начин, дадени се драматични заплети почнувајќи од моментот на влегување во италијанската амбасада, нивните кошмари измешан со надеж во текот на петте години кои ги минуваат во подрумот, политичките игри кои се воделе преку нивниот грб и нивната голема среќа кога најпосле пристигнале во Италија.

Романот продолжува опишувајќи ги тешките маки и големите разочарувања низ кои минуваат во Италија и трагедиите кои го уништуваат семејството.

Во потресните страници на ова дело на мајсторски начин е опишан еден од најтурбулентните периоди во Албанија после Втората светска војна.

Цена: 350 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Валцерот на среќата

Категорија:
ИСБН: 978-608-4858-17-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Валцерот на среќата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in