Вампирџија

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Вампирџија | Бр. на страни: 208 | Димензии: 145х205 | Корица: мека

Вампирџијата Теофил, ловец на вампири, талка низ македонските села и ги уништува свампирените мртовци. Заедно со неговиот ученик Фидан, освен со вампирите, влегуваат во борба и со турската власт, со комитите, како и со платените ловци на комити. Прокобата на вампирџискиот занает ја искусува и Фидан, кој не знае дали Теофил е божји ангел или слуга на ѓаволот. Авторот ја развива тезата за талкањето на душата по смртта како казна за грешните души. Вампирџијата Теофил е метафора на животниот промискуитет, а младиот Фидан е метонимија на животна доблест, која верува во оправданоста на животот. Со хорор-елементи и ироничен хумор, авторот на романот ни го прикажува суеверието на македонскиот човек здробен од турското ропство, но и неговиот бунт кон духовниот и физичкиот терор, изразен преку традицијата на вампирџиството и комитлукот.

Цена: 250 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Вампирџија

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-407-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вампирџија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in