Вчерашниот свет: сеќавања на еден Европеец / Штефан Цвајг

Издавач: Макавеј | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Die welt von gestern / Stefan Zweig | Бр. на страни: / | Димензии: A5; 21cm | Корица: мека

Многубројни се компетентните и темелни студии посветени на одделни книги, но и на севкупното повеќеслојно дело на Штефан Цвајг. Во сите тие пристапи и оцени секако значајно место зазема делото Вчерашниот свет кое, иако формално автобиографско, во најголема можна мера е слика на едно време, успешен обид да се фрли светлина врз сложената и тешко одгатлива човекова природа, но тоа претставува и залагање за човечност и разбирање, нудење визија за еден подобар и похуман свет, за чие изградување уметникот може мошне многу да придонесе. Раководејќи се од ваквите уверувања и принципи и постапувајќи во согласност со нив, Штефан Цвајг зад себе остави дело поради кое Жил Ромен го прогласи за еден од седумте европски мудреци.

Вчерашниот свет : сеќавања на еден Европеец / Штефан Цвајг ; [превод од германски јазик Ксенија Чочкова ; поговор Санде Стојчевски]

Цена: 370 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Макавеј

Report an abuse for product Вчерашниот свет: сеќавања на еден Европеец / Штефан Цвајг

Категорија:
ИСБН: 978-608-205-263-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вчерашниот свет: сеќавања на еден Европеец / Штефан Цвајг”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in