Вернон Субутекс 1

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Vernon Subutex 1 / Virginie Despentes | Бр. на страни: 352 | Димензии: 14×20 cm | Корица: /

Напишан од провокативната француска писателка и режисерка Виржини Депант, „Вернон Субутекс 1“ е маестрален портрет на современото француско општество. Вернон Субутекс, диџеј и продавач на грамoфонски плочи, добро познат во Париз, соочен со брзите промени кои се одвиваат во светот и со својата неиницијативност и мрзеливост, губи сè што има и од некогашна легенда, станува бездомник. Тоа само ја зацврстува неговата желба за живеење „од ден за ден“, со сите непредвидливости што тоа ги носи. Во обид да најде место за преноќевање, Вернон ги посетува своите некогашни пријатели, откривајќи за нив многу повеќе отколку што сака да дознае. „Вернон Субутекс“ е камелеонски роман-колаж во кој приказната тече низ гласот на цела галерија чудесни ликови. Со овој роман, Депант го достигнува своето заслужено место во самиот врв на француската книжевност.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Вернон Субутекс 1

Категорија:
ИСБН: 978-608-4852-26-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вернон Субутекс 1”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in