Вест од несвест

Издавач: Готен | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 289 | Димензии: / | Корица: мека

Се работи за збирка измислени вести, куси приказни, имагинарни биографии на познати личности на сатиричен и хумористичен начин. Доминантна е играта помеѓу фактот и фикцијата. Влијанието на сатиричниот магазин „Онион“ е очигледно, но книгата не застанува таму. Напротив, таа оди понатаму од сатиризирањето на локалните и глобалните вести и политичките и социјални ситуации. Деконструкцијата на „вистината“ станува главна тема на делото кое се стреми да докаже дека вистината во модерниот свет е поим и концепт кој многу лесно се манипулира, а комерцијализацијата и консумеристичкиот начин на размислување и живеење се главните полиња на критика. Социјалниот ангажман е на прво поле во овие изданија и се надоврзува на сатирата и хуморот и настојувањето да се внесе уметнички дискурс во новинарскиот жанр и жанрот на книгата, како едни од носечките елементи на овие дела.

Цена: 150 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product Вест од несвест

Категорија:
ИСБН: 978-608-4625-01-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вест од несвест”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in