Вежбање со отпор за посебни популации

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Resistance training for special populations | Бр. на страни: 408 | Димензии: / | Корица: тврда

Вежбањето со отпор не е само за спортисти и луѓе со добра физичка  кондиција. Истражувањата покажале дека програмите за вежбање со отпор се корисни за луѓе кои страдаат од хронични болести. Во програмите за вежбање кои ќе ја подобрат општата здравствена состојба можат да учествуваат и стари и млади. Во книгата Вежбање со отпор за посебни популации се опфатени проценките и развојот на програми за вежбање за луѓе кои страдаат од артритис, остеопороза, рак, дијабетес, срцеви, белодробни и други заболувања. Исто така, опфатени се и програми за вежбање со отпор наменети за постари лица, лица со прекумерна телесна тежина и трудници. Книгата содржи: - Преглед на етиологиите на болестите - Осврт кон истражувањата за влијанието на вежбањето со отпор врз различните видови популации - Преглед на проценките и планирањето на програмите за различните видови хронични болести - Целосни 24-неделни планови за вежбање - Критички анализи на конкретни случаи  

Цена: 500 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Вежбање со отпор за посебни популации

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-173-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вежбање со отпор за посебни популации”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in