Виножито зад душата

Издавач: магор | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Mavrica izza duše : roman o diplomaciji | Бр. на страни: 196 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Зборовите се како чуда, само со нив мора да бидеш внимателен, умешен и нежен“ – Милан Јазбец Писателот Милан Јазбец, кој е наедно актуелен амбасадор на Република Словенија во Република Северна Македонија, со префинет, лирски стил во изразувањето, вешто ги плете боите на виножитото во душата на главниот лик на оваа приказна – стариот и искусен словенечки дипломат, кој е наедно и познат писател, номиниран за Нобелова награда за книжевност. Или, како што ќе рече академик Луан Старова во предговорот на македонското издание на овој роман: „Тој ја сака и ја брани својата татковина далеку од неа, со сета своја интелектуална храброст и моќ, со сета емотивност и култура, со максимален напор да се разбере и сака другиот… Во целиот свој дотогашен живот, главниот лик сите свои искуства и кризи успешно ќе ги надминува со својот постојан modus vivendi – пишувањето и станува и автор на бестселер и добитник на Нобеловата награда…“ „Виножито зад душата“ е роман што не се пропушта. Роман кој дури ќе посакате да го прочитате по втор пат.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Виножито зад душата

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-627-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Виножито зад душата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in