Вирусни болести на растенијата што се пренесуваат преку семе

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 352 | Димензии: 175x252 | Корица: мека

  Семињатапретставуваат ефикасни средства во ширењето на вирусните и вироиднитеболести на растенијата. Успехот на модерното земјоделство се базира наздрави семиња што даваат високи приноси, како и од управувањето соболестите на растенијата. Постои сериозна научна грижа за преносотна растителните вируси сексуално преку семето и асексуално прекурастителните пропагули.   Оваа книга ги содржи најновитеинформации и целосна листа на вирусните и вироидните болести што сепренесуваат преку семе на глобално ниво, вклучувајќи ги загубите воприноси, дијагностичките техники, механизмите на пренос преку семе,епидемиологијата и аспектите на управување со вирусните болести.   Книгава ги покрива и дополнителните информации за преносот на вирусните и вироидните болести преку вегетативни пропагули. Познатое дека вирусите што се пренесуваат преку семе се внесуваат во новиземји и континенти за време на интензивен сообраќаен транспорт прекуинфицирана гермплазма и растителни пропагули. Покриени се инајновите дијагностички молекуларни техники во различни комбинациивирус-домаќин заедно со мерките за управување со болестите.   Оваакнига треба да биде добар извор на референции, како и учебник заистражувачите, наставниците, студентите на растителна патологија,земјоделството, хортикултурата, природните науки, управителите настакленици, професионалните претприемачи, луѓето кои работат вокарантини и компаниите за семенски материјал.   Оваа книга опишува важни карактеристики на вирусните болести што се пренесуваатпреку семе и е добар извор на информации, па поради тоа заслужува местово речиси сите универзитетски библиотеки, компании за семенскиматеријал и истражувачки организации.  

Цена: 800 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Вирусни болести на растенијата што се пренесуваат преку семе

Категорија:
ИСБН: 978-608-247-654-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вирусни болести на растенијата што се пренесуваат преку семе”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in