Владетелот

Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: The Prince | Бр. на страни: 214 | Димензии: / | Корица: мека

„Владетелот“, е една од највлијателните дела во светот созадена во времето на хуманизмот и ренесансата.

Николо Макијавели е писател, дипломат и државник, современик на Леонардо да Винчи, татко на современата политичка наука. По неговото име, се зацрта макијавелизмот како учење, но и како доктрина на владење чија политичка филозофија и концепт се образложени во делото Владетелот. Неговото толкување и разбирање за власт и држава најчесто се поврзува со познатата мисла Целта ги оправдува средствата, иако во неговите списи како таква литературна структура, никаде не постои.

Навидум анахроно, но дали во современите сфаќања за политичко владеење и моќ не постојат елементи од мислите на Макијавели?
Оставаме на читателот да процени…

Цена: 399 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product Владетелот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-66669-2-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Владетелот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in