Внатрешното битие на човекот и животот помеѓу смртта и повторното раѓање

Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Inneres Wesen des Menschen und Leben zwischen Tod und neuer Geburt | Бр. на страни: 152 | Димензии: 21 | Корица: /

Рудолф Штајнер (1861 – 1925) е австриски филозоф, научник, драмски писател и езотеричар. По раскинувањето со Теозофското друштво, Рудолф Штајнер го основал Антропозофското друштво. Антропозофијата како учење произлегла од Теозофијата, но, за разлика од неа, го наведува Исус Христос за централна фигура во процесот на ослободувањето (спасението), сознавањето и единството со Универзалниот дух. Во делото Внатрешното битие на човекот и животот помеѓу смртта и новото раѓање, Штајнер говори: – за четирите сфери на човековиот душевен живот: забележувањето, мислењето, чувствувањето и сакањето; – за излегувањето од телото преку зголемувањето на силата на чувствата; – за создавањето фантом за време на сетилните доживувања; – за дејствувањето на Исус Христос; – за разликата помеѓу доживувањето во физичкиот и духовниот свет; – за преобразувањето на мудроста во животна сила; – за настаните помеѓу смртта и полноќта на светот; – за развојот на свеста во духовниот свет; – за преобразувањето на минатите настани и дела во способност; – за вишокот духовни сили преку дејствувањето на Христовиот импулс...

Цена: 260 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Внатрешното битие на човекот и животот помеѓу смртта и повторното раѓање

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4626-74-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Внатрешното битие на човекот и животот помеѓу смртта и повторното раѓање”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in