Во лавовска кожа

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: In the Skin of a Lion | Бр. на страни: 192 | Димензии: 13x20 | Корица: /

„Во лавовска кожа“ е љубовна приказна и неодолива мистерија што се одигрува во возбудливиот, турбулентен свет на Канада во дваесеттите и во триесеттите години на XX век. Мајкл Ондачи ги испреплетува авантурата, романсата и историјата, вистинска и измислена, вовлекувајќи нè во животите на мигрантите Македонци, Срби, Финци и Италијанци, кои работат на изградбата на Торонто, и во цела галерија други ликови: политички моќници, анархисти, градители на мостови, исчезнат милионер и неговата љубовница, спасена калуѓерка и шармантен крадец. Ова е магична приказна за страста, привилегиите и суровата физичка работа, за мажите и за жените мотивирани од сомилоста и водени од моќта на своите соништа – понекогаш дури и со убиство. Овој роман си игра со границата помеѓу историјата и митот, модерен класик.

Цена: 250 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Во лавовска кожа

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-376-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Во лавовска кожа”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in