Во слободна држава

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: In a free state | Бр. на страни: 272 | Димензии: 20 | Корица: мека

Во романот „Во слободна држава“ своите јунаци, Боби и Линда, Најпол ги сместува во ,,имагинарна" африканска држава, каде што се случува процес на постколонизација, заедно со сите необични општествени и политички промени, при што низ кратки и оголени реченици и исти такви описи, што ја подржаваат стварноста (внатрешни бескромпромисни судири за власта во тукушто ослободената африканска земја), се движат белци. Најпол преплетува различни цивилизации, политички ставови, културолошки проблеми во средина што нема, па дури не го ни претчуствува својот идентитет. И покрај тоа што покренува цела низа крупни прашања, во оваа книга, но и во другите негови книги, Најпол избегнува да понуди одговори, придржувајќи се до зборовите на Чехов дека ,,писателот не е тој што треба да ги решава проблемите, туку да ги пронаоѓа".

Цена: 290 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Во слободна држава

Категорија:
ИСБН: 978-608-247-813-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Во слободна држава”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in