Во спомен на спомените

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Памяти памяти | Бр. на страни: 424 | Димензии: 21 | Корица: мека

„Марија Степанова навлегува во тешките, но за современиот човек многу важни прашања за природата на умот. Сеќавање, кое нѐ повикува додека размислуваме и ја раскажуваме животната приказна за нашите починати најблиски. Вакво романексно истражување не е на дофат само во рускиот, туку и во европскиот културен простор.“, коментира Радио „Свобода“ „Еднаш во деценијата се појавува ваков мета-роман, голема книга… реконструкција, во која авторката, во новиот жанр, веднаш го разјасни својот однос со меморијата, времето, историјата и државата“, Литература „Текстовите се одликуваат по тоа што се лесни, интересни и важни за читање. Во спомен на спомените е текст со апсолутно светско значење“, бележи угледниот Комерсант „Во руската литература нема такви книги. Во спомен на спомените не е ’уште една‘, таа е една и единствена“, пишува Медуза „Марија Степанова ги повика мртвите за свои коавтори. И настана книга, која не е достапна само на руски“, пишува Новаја газета Марија Степанова (1972, Москва) е руска поетеса, писателка и есеистка. Дипломирала на московскиот литературен институт „Максим Горки“. На крајот на 2017 година го објавува романот „Во спомен на спомените“, книга што стана интелектуална сензација во Русија. Книгата беше наградена со трите најпрестижни руски книжевни награди − специјалната награда по Избор на читателите, наградата „Јасна Полјана“ (2018), националната книжевна награда „Болшаја книга“ 2018 година (највисоката руска книжевна награда) и книжевната награда „НОС“ во 2019 година.

Цена: 500 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Во спомен на спомените

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-253-203-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Во спомен на спомените”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in