Во време на епидемија

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Nel contagio | Бр. на страни: 74 | Димензии: 21 | Корица: /

Книжевниот бум во светот, книгата на Паоло Џордано, „ Во време на епидемија" авторот ја пишува во еден здив, за време на карантин. Таа е исклучително елегантна и суштинска со есеизирано раскажување и со размислувања за сосема новата ситуација и за трансформациите на современото општество и културата. Претставува фантастицен уметнички и психолошки збир на есеизирани и луцидни епизоди од карантинската приказна на авторот. Широкиот опсег, капацитетот и здивот на оваа книга веднаш беа разбрани во целиот свет и духот на оваа книга се чувствува во многу земји, затоа што сите се соочуваат со глобална криза. „Епидемијата CoViD-19 е предвидено да биде најзначајната здравствена итна состојба во нашето време. Ги изложува различните нивоа на кои сите сме поврзани едни со други - без оглед каде се наоѓаме, сложеноста на светот во кој живееме, неговата социјална, политичка и економска логика и меѓучовечкото и психолошкото расудување. Она што го доживуваме, ги надминува нациите, над идентитетите, преку културите. Оваа инфекција е мерка за тоа колку стана глобален, меѓусебно поврзан и нераскинлив нашиот свет. Епидемијата нè охрабрува да размислуваме за себеси како припадност на едно општество. Ни принудува да ја користиме нашата имагинација на начини на кои, во нормални околности, ние едноставно не сме навикнати: да се гледаме како неразделно поврзани со другите луѓе и да ги задржуваме во умот кога ќе направиме свои индивидуални избори. Во време на зараза ние сме единствен организам, заедница. Во време на зараза, ако ни недостасува солидарност, тоа е првенствено затоа што ни недостасува имагинација. Заедницата што треба да нè загрижува, во време на зараза, е целото човештво.“ Дури 31 издавач во 29 земји речиси истовремено ја објавуваат оваа книга. Речиси секавично се објавува во светот. Резултатите се неверојатни: повеќе од 200.000 продадени е-примероци за помалку од дваесет и четири часа по објавувањето во Јапонија и повеќе од 150.000 во Франција за исто време. Веднаш стигна на врвот на топ-листите на најбараните книги. Многу престижни светски дневни весници и списанија веднаш ѝ посветија големо внимание на книгата, отстапувајќи цели страници или и насловни страници. Огромен новински простор отстапија: Њујорк тајмс, Фајненшл тајмс, Сандеј тајмс, Л Монд, Ел Паис, Тајмс, Ара, ДН.

Цена: 150 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Во време на епидемија

Категорија:
ИСБН: 978-608-252-126-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Во време на епидемија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in