Волја за моќ

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2008
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 104 | Димензии: 125X200 | Корица: /

Волја за моќ, според мноштвото на теми и јадровитоста на изразот, е најинтересното, за толкување - најнеблагодарното, а според судбината - најконтроверзното дело на Ниче. Со Волја за моќ може да се именува севкупната метафизика на Ниче „Секаде каде што сретнав живо суштество, сретнав и волја за моќ; дури и во волјата на слугата, видов волја да биде господар“, запишал Ниче.
Рангирано 3 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Волја за моќ

Категорија:
ИСБН: 9786082010038

2 оценки за Волја за моќ

  1. Rated 5 out of 5

    Aleksandar Joveski (верификуван корисник)

    Филозофско дело во кое што Ниче го разработува развојот на човештвото преку борбата на индивидуалецот да се бори и стекне со моќ. Во него може да се сретнат интересни замисли на авторот кои што биле доста напредни во неговото време и кои што можат да се протолкуваат и во денешен контекст.

  2. Rated 1 out of 5

    ljupco mihajloski (верификуван корисник)

    Ова дело на Ниче е на најмалку 500 стр. Ѓурѓа прави масакр. Оцена за изданието – нула.

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in